Ereksiyon Olamama

Ereksiyon Olamama

Ereksiyon olamama sorunlarınla ilgili bilgilendirici makalemizden ereksiyon hakkında tüm bilgileri okuyabilir bilgilenebilirsiniz

Ereksiyon Olamama son zamanların en önemli sorunlarından biri Ereksiyon Olamama durumudur.Peki neden ereksiyon olamıyoruz? Ereksiyon tam olmamasındaki sebebler nelerdir?Ereksiyon olan bazı kişilerde neden ereksiyon kısa sürer uzmanların bu konudaki görüşlerini okuyalım

Jinekolog Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ Jinekolog Op. Dr. Didem KURBAN Ereksiyon sorunları hakkında bilmediklerinizi açıklıyor.

Ereksiyon nedir ereksiyon çeşitleri nelerdir
Erkeklerdeki ereksiyon problemleri sürekli (primer, hayat boyu) olabileceği gibi sonradan da ortaya çıkmış (ikincil, kazanılmış) olabilir.Ereksiyon belli bir kişiye karşı (kişiye spesifik) ve tüm cinsel partnerlere karşı (genel) olabilir. Diğer taraftan fiziksel (organik) nedenli olabileceği gibi psikolojik kökenli de olabilir.

Ereksiyon halindeki penisin normal sertliği nasıl olmalı?
En sık sorulardan biri olan Ereksiyon halindeki penisin durumu İdeal olan, cinsel ilişki sırasında penisin vajina içerisine kıvrılmadan, kolay bir şekilde girebilmesi ve içeride boşalma anına kadar sertliğini korumasıdır. Eğer penis içeriye girerken kıvrılırsa, bu yeterli sertliğin oluşmadığı anlamına gelmektedir.

Bazı ereksiyon sorunları kaybı ve endişe duyguları ile ilerleyebilir Erkeklerin bazıları kadın partnerin üstte olduğu pozisyonda sertliği devam ettirememe sorunu yaşadıklarını ifade etmektedirler. Bu performans anksiyetesi (başarısızlık kaygıları) ile ilişkili bir durumdur.

Sertleşme problemlerinin nedenleri
Son zamanlarda Tıbbın bu konudaki yogunlaşması ile Modern bilim gelişene kadar sertleşme sorunu (iktidarsızlık- empotans) yalnızca fiziksel açıdan ele alınırdı. Günümüzde ise modern bilim, ereksiyonu sağlayamama veya sürdürememenin hem fiziksel hem de psikolojik nedenli olabileceğini gösterdi.

Ereksiyon sorunlarına genel olarak 40 yaş altı erkeklerde görülen ereksiyonu sürdürememe, büyük oranda psikolojik etkilerle ortaya çıkmakla beraber, 40 yaş üstü erkeklerde görülme nedeni çoğunlukla fiziksel (organik) etkenlere bağlı olmaktadır.

Ereksiyon Olamama (İmpotans Sebepleri)

1)Kişisel sorunlar nedeni ile ereksiyon olamama

Stres depresyon organik beslenmeme düzensiz ilişki sinirsel sorunlarda ereksiyon olamama gibi etmenleride beraberinde getirmektedir.Ereksiyon sorunlarını tetikleyen en önemli sebeblerden bazıları depresyon ilaçları şeker hastalıkları yeterli organik beslenmeme olarak da bilinmelidir.

2) Fiziksel (yapısal) nedenli sertleşme sorunları
Fiziksel (organik, yapısal) etkenlerin varlığını araştırmak için sertleşme sorunu yaşayan erkekler öncelikle konusunda uzman bir ürolog hekim tarafından değerlendirilmelidir.
Şeker hastalığı, prostat sorunları, kalp hastalıkları, kronik alkolizm, aşırı sigara tüketimi, madde bağımlılığı, tiroid hastalıkları gibi bazı hormonal bozukluklar, bazı nörolojik hastalıklar, yüksek tansiyon, bazı ilaçların sürekli kullanılması, damar sertliği, peyronie hastalığı (penis içinde plakların varlığı), penis eğrilikleri, penis kırılmaları (penil fraktürler) ve bazı dolaşım bozuklukları gibi sağlık sorunları penisin yeterince sertleşmesini ve sertleşmenin uzun süreli devam ettirilmesini etkilemektedir.

Bu nedenle sertleşeme sorunları (iktidarsızlık) için tedaviye başlanmadan önce, muhakkak bir ürolog hekim tarafından bir muayene ve değerlendirme yapılmalıdır.

Ürolojik değerlendirme için yapılan hormon testleri, açlık kan glukoz (şeker) değeri, gizli şeker testi, kan lipid değerleri ve ultrasonla penise giden kan akımının ölçülmesi önemli bilgiler vermektedir. Ayrıca elle yapılan testis, penis ve prostat muayenesi de son derece önemlidir.

Sertleşme ile ilgili sorun yaşayan erkeklerdeki sorun bu bölgedeki damar sertliğine bağlı küçük damarların tıkanıklığına bağlı ise, bu kişilerde kalp değerlendirmesi de yapılmalıdır. Çünkü bu hastalarda ilerleyen zamanlarda kalp hastalıkları da ortaya çıkabilmektedir. Kalbi besleyen koroner damarların penisi besleyen damarlardan daha geniş olduğu için, ileride kalp hastalıkları ve myokard enfarktüsü için aday olan kişilerde bir ön haberci olarak sertleşme problemleri ortaya çıkabilmektedir.

II) Psikolojik nedenli sertleşme sorunları
Psikolojik nedenli sertleşme sorunları sonradan (ikincil) ortaya çıkabileceği gibi, sürekli (birincil, hayat boyu) da görülebilir.

Evlilik ile ilgili sorunlar; ilişkide rol dengelerinin bozulması, kadın eşin baskın karakter yapısı, evlilik ile ilgili olumsuzluklar, iletişim problemleri, aldatılma veya aldatma erkeklerdeki sertleşme problemlerine neden olabilmektedir.

Erkeğe bağlı olarak cinsellik ile ilgili olumsuz algılar, katı – kuralcı – geleneksel aile yapısı, katı dini – ahlaki kurallarla yetiştirilme, hiçbir cinsel bilginin verilmemesi erkeklerdeki sertleşme problemine yol açabilen ailesel etkenler arasındadır.

Diğer taraftan çocukluk, ergenlik dönemlerinde yaşanılan cinsel travmalar; taciz, tecavüz, suiistimal, ensest ilişkiler, ilk cinsel tecrübenin kötü sonuçlanması, bilgi ve tecrübe eksikliği de erkeklerde sertleşme sorunlarına neden olabilir.

Cinsellikle ilgili yanlış bilgiler, abartılı düşünceler, şehir efsanelerine inanmak sürekli (hayat boyu) sertleşme sorunlarına sebep olabilmektedir.

Ereksiyon sorunlarında psikanalist kurama göre, bilinçaltına atılmış erkekteki ‘hadım edilme’ veya ‘sünnet korkusu’ yer almaktadır. İleri yaşlarda görülen ödipal çatışmanın da aynı şekilde ereksiyona direkt olarak etkisi olduğu bilinmektedir.

Bilinmelidir ki Vajinismus sorunu da erkeklerde sertleşme problemine yol açabilir!
Kadının cinsel ilişkide yaşadığı kaygıya bağlı olarak kendisini kasması ve ilişkinin gerçekleşememesi veya oldukça zor bir şekilde gerçekleşmesi olarak bilinen vajinismus problemi zamanla erkek eşte erken boşalma ve / veya sertleşme sorunları, hatta cinsel isteksizlik problemine yol açabilir. Burada iyi olan nokta; kadındaki vajinismus sorununun tedavisinden sonra erkek eşteki cinsel sorunların da genelde cinsel terapiye gerek kalmadan çözüleceğidir.

Piskolojik olarak Ereksiyon kaybı Erkeklerdeki neler hissettirir?
Ereksiyon anksiyetesi nedir? (Başarısızlık kaygısı)
Piskolojik olarak erkeklerde ereksiyon kaybı başarısızlık sorunları öz güven kaybı ve ilişkide huzursuzluk sorunlarını beraberinde getirebilir.Erkeklerdeki serleşme sorunları tüm diğer sağlık sorunları gibi görülmeli ve zaman geçirilmeden tedavi edilmelidir. Toplumsal ve kültürel anlayışın penise yüklediği aşırı anlam nedeniyle, toplumumuzda penis ile ilgili yaşanan sağlık sorunları gereğinden fazla abartılır ve büyük bir eksiklikmiş gibi algılanır. Bu abartılı algıdan dolayı hem erkek hem kadın cinsel performanstan gerçek dışı beklentilere girebilir. Bu beklentiyi karşılamak için de çiftler kendilerini yoğun bir kaygı içinde bulurlar. Bu duruma ‘performans anksiyetesi’ veya ‘başarısızlık kaygısı’ adı verilir.

İster fiziksel (organik), ister psikolojik olsun sertleşme sorunu yaşayan erkeklerde ciddi oranlarda farklı psikolojik problemler de ortaya çıkar. Özgüven eksiklikleri, konsantrasyon kayıpları, performans azalması ve evlilik sorunları sık yaşanılan problemler arasındadır. Sorun gittikçe büyümekte ve can sıkıcı bir hal almaktadır. Bu nedenle problemin erken dönemde üzerine gidilerek tedavisi önem kazanmaktadır.

Ereksiyon sorunu yaşayanlarda kadın partner ne hisseder?
Her kadın iyi bir cinsel aktiviteyi partnerinden beklemektedir.Kadınlarda isteksizlik erkeklerde erken boşalma ereksiyon sorunları Evlilik ve iletişim sorunları olmayan çiftlerde, kadın partner de eşinin mevcut sorunlarına üzülmekte ve yardımcı olma gayretindedir. Bu tür girişimler sorunun çözümünü ve tedavileri kolaylaştırır. Ancak evlilik sorunları yaşayan çiftlerde kadın partnerin eşini küçümsemesi olayı daha da alevlendirecektir. Bu tür evliliklerde fiziksel şiddete de sıkça rastlamaktayız. Kadın partner her zaman için sorun yaşayan eşine destek olmalı, tedavi için motive edici ve cesaretlendirici olmalıdır.

Cinsellik ile ilgili problemleri bir ‘çift sorunu’ olarak kabul etmek çok önemlidir. Nasıl kadındaki bir vajinismus problemi zaman içinde erkek eşte erken boşalma ve sertleşme sorununa neden olabiliyorsa, erkek eşteki sertleşme sorunu da zaman içerisinde kadında cinsel isteksizlik ve orgazm olamama problemlerine yol açabilir.

Erkeklerdeki sertleşme problemi (iktidarsızlık, impotans, sertleşememe, erektil disfonksiyon, ereksiyon sorunları) günümüzde tedavisi mümkündür. Sertleşme sorunu 3 ay, maksimum 6 aydan daha uzun sürerse mutlaka profesyonel destek alınmalıdır. Sertleşme sorunu tedavisi hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız tedavilerinizi kolaylaştıracaktır. Çok ileri düzeydeki sertleşme (ereksiyon) problemlerinde penis protezleri takılabilmektedir.

Ereksıyon Olamama,ereksıyon olamama,ilişki sırasında ereksiyonu kaybetmek,sertleşmenin bitkisel tedavisi,ereksiyonun tedavisi,erkeklerde sertleşmenin kısa sürmesi nedenleri,ereksiyonun psikolojik tedavisi,ereksiyonun tam olmaması,ereksiyonun kısa sürmesi,erekte olmak içinEreksıyon Olamama,ereksıyon olamama,ilişki sırasında ereksiyonu kaybetmek,sertleşmenin bitkisel tedavisi,ereksiyonun tedavisi,erkeklerde sertleşmenin kısa sürmesi nedenleri,ereksiyonun psikolojik tedavisi,ereksiyonun tam olmaması,ereksiyonun kısa sürmesi,erekte olmak için,